Giriş Yap

Şifremi Unuttum

KOMBİ KLIMA ÇEŞİTLERİ

KOMBİ KLIMA ÇEŞİTLERİ

TT  TT
Yoğuşmalı kombi nedir?   
Gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran cihazlara yoğuşmalı kombi denir.
 
Neden yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?
Verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile daha çevrecidir.
 
Yoğuşmalı kombi alırken nelere dikkat etmeliyim?
Fiyatı yüksek olan ürün, kaliteli ürün demek değildir. Satın alırken klasik kombilere göre ne kadar az fark öderseniz, yapacağınız tasarruf kısa sürede ödediğiniz farkı geri almanızı sağlar. Yoğuşmalı cihazlar ileri teknoloji ürünü olduklarından dolayı marka ve üretici firma çok önemlidir. Daha az arıza ihtimali olmasına karşın yine de servis ağı güçlü bir firma tercih edilmelidir.
 
Ne kadar zamanda kâr’a geçebilirim?
Yoğuşmalı kombi, standart kombiye göre daha düşük gaz sarfiyatı yapacağından ilk yatırım maliyetini, kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte, 1-3 yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek olup, ekonomik ömrü süresince daha az doğalgaz faturası ödeyerek kara geçebilirsiniz.
 
Hangi tip tesisatlarda kullanabilirim?
Yerden ısıtma ve 5 metre dahi olsa bile radyatörlü sistem gibi her türlü ısıtma sistemine uygundur. 
 
Ne kadar alanı ısıtabilirim?
İstanbul şartları ve izolasyonu kötü olmayan normal daireler için pratik olarak hesaplanmış ısıtılabilecek alanlar şu şekildedir.
 
140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h
200 m²’ ye kadar  26.000 kcal/h
 
50 derecenin altında çalışması durumunda; normal kombilerde verim %79’a kadar düşmekte, yoğuşmalı kombilerde ise %109’a kadar çıkmaktadır, bu nedenle %30 tasarruf oluşmaktadır.
Kime ve nasıl montaj yaptırabilirim? 
Yoğuşmalı kombinizin montajını ilgili firmasından bu konuda eğitim almış teknik personeline, gaz dağıtım şirketinin teknik şartnamesine uygun olarak yaptırtınız. 
 
Montaj’da nelere dikkat etmeliyim?
Yoğuşma esnasında bacada oluşacak yoğuşma suyunun ortamdan güvenle tahliyesini sağlamak için yoğuşma suyunun kapalı gidere bağlanması gerekir. Yoğuşmalı Kombinin balkona takılması durumunda, balkonun kapatılması gerekmektedir. 
 
Ekonomik ömrü ve garanti süresi ne kadardır?
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği ekonomik ömür 10 yıl olup, Yoğuşmalı cihazı daha uzun yıllar kullanmanızı ümit ederiz. Her yıl kış öncesi ücreti karşılığında yetkili servisine bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Garanti süresi markasına göre 2-10 yıl arasında olup, isteğe bağlı 2’şer yıllık ek garanti satın alabilirsiniz.